FAQ články

Rádi byste se dozvěděli více informací o vysoušení, odvlhčování či vytápění? V této kategorii jsme pro vás připravili zajímavé články, které se věnují právě těmto tématům.

Výběr odvlhčovače vzduchu a jeho výkonu souvisí s:

 • účelem použití (domácí odvlhčovače vzduchu jsou vhodné do bytových prostor nebo menších místností a profesionální odvlhčovače vzduchu se hodí pro likvidaci vodovodních havárií, rozsáhlé prostory nebo k vysoušení zdiva na stavbách),

 • objemem vysoušeného prostoru (je třeba porovnat údaj o výměně vzduchu odvlhčovače s objemem vysoušeného prostoru),

 • vnitřní teplotou (při jakých teplotách bude odvlhčovač pracovat),

 • vlhkostí (požadovaná vlhkost zdiva určuje výběr přístroje nejen co do jeho výkonu, ale i podle způsobu použité technologie),

 • požadovanou dobou odvlhčení (doba, za kterou je třeba vlhkost odvést pryč)

 • odvlhčovacím výkonem (hodnota uvedená u odvlhčovačů vzduchu je měřená za ideálních podmínek odvlhčování, tzn. vysoká teplota, vysoká relativní vlhkost). 

a odvlhčovacím výkonem (hodnota uvedená u odvlhčovačů vzduchu je měřená za ideálních podmínek odvlhčování, tzn. vysoká teplota, vysoká relativní vlhkost).
Pokud je teplota a relativní vlhkost nižší, je potřeba většího výkonu, jinak se čas potřebný k vysoušení prodlužuje. Obecně lze říci, že čím vyšší výkon, tím rychlejší je proces vysoušení. Problém vlhkých zdí je ale složitější, protože většinou nejde jen o vysušení objemu vzduchu v místnosti, ale o dlouhodobý proces odvlhčení navlhlých zdí. Zařízení jsou ale na tento nepřetržitý chod konstruována.


Volejte na bezplatnou linku 800 195 244


 

Plíseň v domácnosti nebo v prostorách, kde trávíte čas je velmi nepříjemné. Ne jen, že ničí vzhled celé místnosti a vy se necítíte komfortně, ale představuje pro člověka možné zdravotní riziko.

Mobilní klimatizace mají velkou výhodu a to, že jsou jednoduché na obsluhu a snadnou přepravu. Mají opravdu vysoký výkon, takže ochlazení místnosti je velmi brzy znatelné na teplotě.

Potřebujete se zbavit vlhkosti v bytě? Jistě už jste slyšeli o odvlhčovačích neboli vysoušečích vzduchu. Co to přesně je a jak to funguje, se dočtete níže.

Nastěhovali jste se do bytu v novostavbě či jste si postavili domek a na stěnách se vám objevují vlhké skvrny a plísně? Tento jev je u novostaveb bohužel velmi častý. Jak novostavbu vysušit se můžete dočíst v našem článku. 

Nadměrná vlhkost vzduchu je nežádoucí. Abychom se jí zbavili, pomohou s tím odvlhčovače vzduchu. Těch je ale na trhu opravdu velký výběr a mezi sebou se často liší způsobem odvlhčování, výkonem i dalšími parametry.

Doma trávíme poměrně dost času, takže není překvapením, že vnitřní prostředí má na nás i náš nábytek vliv. Pokud jsou v interiéru špatné podmínky (např. vysoká vlhkost), podepíše se to právě na našem zdravotním stavu nebo životnosti přítomných věcí.

Aby se v místnostech nehromadila vlhkost a nedocházelo ke vzniku nevzhledných map a plísní, je potřeba větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v jednotlivých místnostech vyměnil.

Plísně jsou častým problémem starších i nových staveb a mohou negativně ovlivnit vaše zdraví, zvýšit náklady na provoz a snížit hodnotu nemovitosti. Poj´dme se společně podívat co vlhkost a plísně způsobuje a jak s nimi zatočit.

Plíšně v domě a bytě

Plísně způsobené přílišnou vlhkostí stěn v bytě či domě jsou častným problémem dnešních starších ale i novějších staveb. Pravděpodobnost, že váš byt či dům plíseň napadne, je relativně vysoká, postihuje více než 60 % všech domů starších 25 let. U nových domů je mnoho případů, kde se práce na horizontální izolaci stěn neodvedla dobře, a funkčnost se zcela vytratila.

Plísním vyhovuje vlhké prostředí, které můžeme snadno vytvořit koupelí, vařením či sušením prádla uvnitř pokoje. Současně nás také neochrání jinak praktická plastová okna, která jsou daleko méně prodyšná než původní dřevěná, a stavby tímto nemohou "dýchat" jako dříve. Pokud se tento problém ve vaší domácnosti objeví, neoddalujte jeho okamžité řešení. Plísně mají schopnost po delší době materiálem prorůstat, často tedy nestačí odstranit vrchní viditelnou vrstvu, neboť při vniku další vlhkosti se plíseň znovu objeví a problém zůstává.

Věděli jste, že vlhký dům výrazně zvyšuje náklady na provoz, vytápění objektu i celkové opravy? Suché zdivo vám naopak ušetří až 40 % nákladů za energie na vytápění. 

Pokud byste se jednoho dne rozhodli váš dům nechat ocenit a prodat, může být problémem, že celková hodnota nemovitosti z důvodu napadení domu plísněmi a celkového zanedbaného stavu je daleko nižší, než by byla v normálním stavu.

Správná vlhkost v domě

Ideální vlhkost doma by měla být zimě 45 až 60 % a v létě pak od 40 do 55 %. Vlhkost nižší než 30 % může způsobit suchou pokožku, podráždění dýchacích cest a dráždivé oči. Na druhé straně vlhkost vyšší než 60 % může vést k plísním, rozvoji alergií a zhoršení astmatu.

Phillips dále uvádí, že je důležité udržovat správnou vlhkost v domě, aby se minimalizovaly negativní dopady na zdraví a aby se předešlo poškození domu a nábytku. Pokud je vlhkost v domě příliš vysoká, můžete ji snížit větráním, instalací odvlhčovače nebo používáním absorpčních materiálů, jako jsou například solné krystaly nebo speciální dehumidifikační sáčky. Pokud je vlhkost v domě příliš nízká, můžete ji zvýšit použitím zvlhčovače nebo umístěním nádob s vodou kolem domu.

Jaké jsou příčiny plísně v bytě (bodově)?

Jednou z hlavních technických příčin vzniku vlhkosti a následné plísně bývá výrazný pokles vnitřní povrchové teploty což vede ke zvýšení relativní vlhkosti vzduchu u povrchu stavební konstrukce a jeho těsném okolí. K napadení jsou nejnáchylnější obvodové zdi domu, protože ty jsou obvykle nejstudenější a sráží se na nich nejvíce vlhkosti ze vzduchu. 

Dalším důvodem možného vzniku plísní může být malé proudění vzduchu způsobené nedostatečným větráním prostor. Ruku v ruce s tímto jde od základů špatně provedená tepelná izolace nemovitosti.

Zdravotní riziko vlhkého prostředí

Vedle estetického narušení vašeho objektu s sebou plísně přináší i vcelku důležité zdravotní upozornění. Je-li v bytě nízká vlhkost vzduchu, může to negativně ovlivnit zdraví, zejména dýchacích cest. Často se vyskytují problémy spojené s vysycháním horních cest dýchacích, což může vést k zánětům nosohltanu a onemocněním dýchacích cest. U dětí se často vyskytuje laryngitida. Nízkou vlhkost vzduchu můžete poznat podle suché pokožky a podrážděných očí. Může také způsobit trvalý pocit únavy.

Na druhé straně, používání zastaralých zařízení na odpařování vody, například odpařovačů na radiátorech, může vést k nadměrné vlhkosti vzduchu. Při přílišné vlhkosti hrozí nebezpečí plísní, které mohou způsobit vážná onemocnění. Navíc pobyt v příliš vlhkém prostředí může být pro člověka velmi nepříjemný.

Co tedy můžete udělat pro to, abyste předešli komplikacím a vlhký vzduch vás netrápil?

Jak snížit vlhkost v domě?

 • Větrejte dvakrát denně po dobu alespoň pěti minut, nejlépe otevřením protilehlých oken, aby vzduch mohl proudit.
 • K sušení prádla si pořiďte sušičku, která vlhkost neodvádí do místnosti, či sušte ve venkovních prostorách.
 • Po každé koupeli koupelnu řádně provětrejte či využijte ventilátor který vlhký vzduch z místnosti odsaje. V kuchyni odstraňte vlhkost po vaření využitím digestoře či otevřením okna.
 • Nábytek neumisťujte přímo k chladné stěně, ale nechte mezi ním a stěnou několikacentimetrovou mezeru, aby vzduch mohl proudit.

Jak na plíseň v domě

Plíseň v domě je problém, se kterým se mnoho lidí potýká. Může způsobovat zdravotní problémy a také poškozovat stavbu domu. Pokud se nebudete snažit plíseň odstranit, může se rozšířit do dalších místností a způsobit ještě větší problémy. Podívejme se společně na doporučení od Andrei, jak plísni předcházet a co s plísní případně dělat.

 • Základním preventivním opatřením je správné větrání, zejména nárazové větrání v zimních měsících. Dlouhodobé používání ventilace v zimě může zapříčinit prochlazení vnitřních zdí v okolí okna, což může vést ke srážení vlhkosti a vzniku plísně.
 • Zamezte vzniku přílišné vlhkosti v bytě, což může být živnou půdou pro vznik plísně. Ideální vlhkost v bytě by měla být kolem 50-60 %. Preventivní opatření může zahrnovat například uzavření dveří při vaření, vyvětrání kuchyně po vaření, nechání myčky na nádobí zavřené po dokončení programu, a uzavření dveří při koupání nebo sprchování.
 • Pokud je již plíseň přítomna, může být odstraněna pomocí roztoku vody a běžného bělidla, který je poté aplikován na postižené místo.
 • Další možností je použít speciální odstraňovače plísně, které jsou k dostání v obchodech. Patrí sem například Savo proti plísni.
 • Pokud je plíseň rozšířená na velké ploše, nebo se vyskytuje v dutinách v zdi, je třeba se obrátit na odborníka.
 • Po odstranění plísně je důležité zajistit, aby se plíseň nevrátila. To lze zajišťit opět správným větráním, udržováním optimální vlhkosti a pravidelným čištěním bytu.

Volejte na bezplatnou linku 800 195 244


Plastová okna plíseň

V mnoha domácnostech se zejména na podzim vyskytuje problém s rosením oken a v horších případech i s plísní na oknech. Plíseň je vážný problém, který může poškodit nátěr a těsnění oken a může mít negativní dopad na lidské zdraví.

Jako prevenci tvoření plísní ve vašich oknech doporučujeme větrat několikrát denně v krátkých intervalech a nevětrat jen jednou denně na dlouhou dobu. Doporučuje se pravidelné větrání a topení, alespoň třikrát denně, po dobu kratší než 10 minut v podzimních měsících, a ještě kratší v zimě.

Pokud se již plíseň objevila, doporučuje se ji zničit zcela pomocí chlornanu sodného ve spreji nebo hadru namočeného v octové vodě.

Co vám ale určitě NEDOPORUČUJEME je používat suchý hadřík nebo houbičku, které rozpráší nebezpečné spory a výtrusy v okolí.

Často kladené otázky

Q: Jak mohu vědět, zda mám plíseň v domě?
A: Plíseň obvykle vypadá jako zelený nebo černý povlak na povrchu. Pokud cítíte v místnosti nepříjemný zápach nebo máte problémy s dýcháním, může to být také příznak plísně.

Q: Jak se mohu chránit před plísněmi v domě?
A: Nechte větrat místnosti, odstraňte zdroj vlhkosti, používejte čisticí prostředky na bázi octa a používejte zvlhčovače vzduchu.

Q: Může být plíseň nebezpečná pro zdraví?
A: Ano, plíseň může být nebezpečná pro zdraví. Plíseň produkuje mikroskopické spory, které se mohou uvolnit do ovzduší a způsobit problémy s dýcháním a alergiemi.

 

Pokud vám výše psaná opatření situaci nezlepší, neváhejte se obrátit na nás. Pomůžeme vám vlhkost snížit uměle pořízením odvlhčovače vzduchu.

Kontaktujte nás a my vám poradíme. 

Rozvod teplého vzduchu na stavbě  

Vlhké stěny jsou v současné době relativně častým problémem nejen u starších domů. Obyvatelé novostaveb často zjišťují, že při stavbě nebyla izolace stěn provedena kvalitně, a problém plísně je na světě. Přečtěte si, proč je dobré se plísně zbavit.