Aby se v místnostech nehromadila vlhkost a nedocházelo ke vzniku nevzhledných map a plísní, je potřeba větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v jednotlivých místnostech vyměnil.

Větrání každé ráno na 5 minut

Obecně lze říci, že bychom měli vyvětrat všechny místnosti každé ráno po dobu 5 minut. A v průběhu dne pak větrat v závislosti na vlhkosti v dané místnosti. V kanceláři si vystačíme s méně častějším větráním, než je tomu třeba u kuchyně, koupelny nebo ložnice. Roli hrají i další aspekty - například množství květin v interiéru, bydlení v novostavbě, která vysychá i několik let atd.

Jak správně větrat?

Větrání by mělo být krátké a intenzivní. Doporučujeme řídit se následujícím: čím je venku chladněji, tím větráme kratší dobu. Jinými slovy to znamená, že:

  • v zimě si vystačíme s větráním 4 až 6 minut,
  • na jaře a na podzim je ideální větrat mezi 10 - 20 minutami,
  • a v létě můžeme nechat okna otevřená až půl hodiny.

Tím, že se v interiéru větrá krátce a častěji, dochází k tomu, že se ochladí jen vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé, a tím dojde k minimálním teplotním ztrátám. V zimě by se proto vůbec neměla používat ventilace. S její pomocí totiž místnost nevyvětráme a dochází ke zmíněné ztrátě tepla. Nechme tedy její využití na období, kdy se již netopí.

Větrání by mělo být také pravidelné, ideálně 3x - 4x za den.

Kdy poznáme, že je něco špatně?

V první řadě nám napoví orosená okna. V tomto případě je potřeba vodu na oknech ihned otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a začít hledat příčinu vzniku. V případě, že jsme oroseným oknům nevěnovali dostatečnou pozornost, mohou nás po čase začít trápit mapy na zdech a vznikající plísně. Tyto problémy je nutné začít okamžitě řešit. Na vině může být nedostatečné větrání, ale i vážnější příčina.


Volejte na bezplatnou linku 800 195 244