Doma trávíme poměrně dost času, takže není překvapením, že vnitřní prostředí má na nás i náš nábytek vliv. Pokud jsou v interiéru špatné podmínky (např. vysoká vlhkost), podepíše se to právě na našem zdravotním stavu nebo životnosti přítomných věcí.

Jaká je ideální vlhkost v domě?

Správná vlhkost v místnosti by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Pokud se z nějakého důvodu vlhkost pohybuje mimo interval, hrozí nám nejen škody na majetku, ale je v ohrožení i naše zdraví.

A jak poznáme nadměrnou vlhkost?

Klasickými příznaky. Pokud se objeví kapky na skle a jsou okna orosená z vnitřní strany, je potřeba jednat.


Volejte na bezplatnou linku 800 195 244


Vysoká vlhkost a zdraví

Vysoká vlhkost má nepříznivý vliv na naše zdraví, protože vlhké prostředí je živnou půdou pro plísně a roztoče. Pokud tedy v takovém prostředí člověk žije dlouhodobě, dochází ke snižování obranyschopnosti organismu a tedy i ke zhoršování průběhu nemocí.

To může vést ke vzniku alergií či astmatu. Dále může vyvolat i další zdravotní problémy - od bolesti hlavy až po revmatická onemocnění. Typické jsou například kožní problémy, chronická rýma, respirační problémy, únava, nespavost, časté nachlazení atd.

A kdo je nejvíce ohrožen?

Mezi nejohroženější skupiny patří děti a starší lidé, a to proto, že se jejich organismus nedokáže tak účinně bránit jako ten u zdravého dospělého člověka.

Negativní dopad na celý interiér

Kromě zdravotních problémů vzniká ve vlhkém prostředí nepříjemný zápach, za kterým stojí vznikající plísně. Kvůli vlhkosti a její oxidaci dochází také ke snížení pevnosti a životnosti kovů. Negativní vliv má i na nábytek, který trpí, podlahové krytiny, u kterých dochází k vyboulení či rozevření spár, elektroniku, zdivo a na vše ostatní, co se v interiéru vyskytuje.

V zimním období stojí vysoká vlhkost i za vyššími náklady na vytápění. Kvůli vlhkým zdím totiž dochází snadněji k tepelným ztrátám, ale i k postupnému opadání omítky a rozpadání stavebního materiálu.

Jak na ideální vlhkost v domě?

Pokud chcetě předejít problémům a zajistit si ideální vlhkost vzduchu v domě určitě si přečtěte náš článek na téma jak na vlhkost v bytě.

nepříjemný zápach a plísně způsobené vysokou vlhkostí v místnosti