Doma trávíme poměrně dost času, takže není překvapením, že vnitřní prostředí má na nás i náš nábytek vliv. Pokud jsou v interiéru špatné podmínky (např. vysoká vlhkost), podepíše se to právě na našem zdravotním stavu nebo životnosti přítomných věcí.

Jaká je ideální vlhkost v domě?

Správná vlhkost v místnosti by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Pokud se z nějakého důvodu vlhkost pohybuje mimo interval, hrozí nám nejen škody na majetku, ale je v ohrožení i naše zdraví.

A jak poznáme nadměrnou vlhkost?

Klasickými příznaky. Pokud se objeví kapky na skle a jsou okna orosená z vnitřní strany, je potřeba jednat.


Volejte na bezplatnou linku 800 195 244


Vysoká vlhkost a zdraví

Vysoká vlhkost má nepříznivý vliv na naše zdraví, protože vlhké prostředí je živnou půdou pro plísně a roztoče. Pokud tedy v takovém prostředí člověk žije dlouhodobě, dochází ke snižování obranyschopnosti organismu a tedy i ke zhoršování průběhu nemocí.

To může vést ke vzniku alergií či astmatu. Dále může vyvolat i další zdravotní problémy - od bolesti hlavy až po revmatická onemocnění. Typické jsou například kožní problémy, chronická rýma, respirační problémy, únava, nespavost, časté nachlazení atd.

Nejjednodušší možnost, jak vlhkosti předcházet je pořídit si vysoušeč vlhkosti, který udrží pokojovou vlhkost na ideálních hodnotách a vy tak nebudete muset řešit zdravotní problémy nebo vzlínající zdi.

A kdo je nejvíce ohrožen?

Mezi nejohroženější skupiny patří děti a starší lidé, a to proto, že se jejich organismus nedokáže tak účinně bránit jako ten u zdravého dospělého člověka.

Negativní dopad na celý interiér

Kromě zdravotních problémů vzniká ve vlhkém prostředí nepříjemný zápach, za kterým stojí vznikající plísně. Kvůli vlhkosti a její oxidaci dochází také ke snížení pevnosti a životnosti kovů. Negativní vliv má i na nábytek, který trpí, podlahové krytiny, u kterých dochází k vyboulení či rozevření spár, elektroniku, zdivo a na vše ostatní, co se v interiéru vyskytuje.

V zimním období stojí vysoká vlhkost i za vyššími náklady na vytápění. Kvůli vlhkým zdím totiž dochází snadněji k tepelným ztrátám, ale i k postupnému opadání omítky a rozpadání stavebního materiálu.

Jak na ideální vlhkost?

Pokud chcetě předejít problémům a zajistit si ideální vlhkost vzduchu v domě určitě si přečtěte náš článek na téma jak na vlhkost v bytě nebo také jak na vlhkost v domě

nepříjemný zápach a plísně způsobené vysokou vlhkostí v místnosti