Plísně způsobené přílišnou vlhkostí stěn v bytě či domě jsou častným problémem dnešních starších ale i novějších staveb. Pravděpodobnost, že váš byt či dům plíseň napadne, je relativně vysoká, postihuje více než 60 % všech domů starších 25 let. U nových domů je mnoho případů, kde se práce na horizontální izolaci stěn neodvedla dobře, a funkčnost se zcela vytratila.

Plísním vyhovuje vlhké prostředí, které můžeme snadno vytvořit koupelí, vařením či sušením prádla uvnitř pokoje. Současně nás také neochrání jinak praktická plastová okna, která jsou daleko méně prodyšná než původní dřevěná, a stavby tímto nemohou "dýchat" jako dříve. Pokud se tento problém ve vaší domácnosti objeví, neoddalujte jeho okamžité řešení. Plísně mají schopnost po delší době materiálem prorůstat, často tedy nestačí odstranit vrchní viditelnou vrstvu, neboť při vniku další vlhkosti se plíseň znovu objeví a problém zůstává.

Věděli jste, že vlhký dům výrazně zvyšuje náklady na provoz, vytápění objektu i celkové opravy? Suché zdivo vám naopak ušetří až 40 % nákladů za energie na vytápění. 

Pokud byste se jednoho dne rozhodli váš dům nechat ocenit a prodat, může být problémem, že celková hodnota nemovitosti z důvodu napadení domu plísněmi a celkového zanedbaného stavu je daleko nižší, než by byla v normálním stavu.


Volejte na bezplatnou linku 800 195 244


Co plísně také způsobuje?

Jednou z hlavních technických příčin vzniku vlhkosti a následné plísně bývá výrazný pokles vnitřní povrchové teploty což vede ke zvýšení relativní vlhkosti vzduchu u povrchu stavební konstrukce a jeho těsném okolí. K napadení jsou nejnáchylnější obvodové zdi domu, protože ty jsou obvykle nejstudenější a sráží se na nich nejvíce vlhkosti ze vzduchu. 

Dalším důvodem možného vzniku plísní může být malé proudění vzduchu způsobené nedostatečným větráním prostor. Ruku v ruce s tímto jde od základů špatně provedená tepelná izolace nemovitosti.

Zdravotní riziko

Vedle estetického narušení vašeho objektu s sebou plísně přináší i vcelku důležité zdravotní upozornění. Dlouhodobý pobyt ve vlhkém prostředí s plísněmi může přivodit dýchací obtíže, alergie či kožní vyrážky a ekzémy. Nejnáchylnější skupinou jsou děti, senioři či aktuální alergici. 

Co tedy můžete udělat pro to, abyste vzniku tohoto nevítaného návštěvníka předešli či jej odstranili?

Tipy pro vás

  • Větrejte dvakrát denně po dobu alespoň pěti minut, nejlépe otevřením protilehlých oken, aby vzduch mohl proudit.
  • K sušení prádla si pořiďte sušičku, která vlhkost neodvádí do místnosti, či sušte ve venkovních prostorách.
  • Po každé koupeli koupelnu řádně provětrejte či využijte ventilátor pro odsávání vzduchu. V kuchyni odstraňte vlhkost po vaření využitím digestoře či otevřením okna.
  • Nábytek neumisťujte přímo k chladné stěně, ale nechte mezi ním a stěnou několikacentimetrovou mezeru, aby vzduch mohl proudit.

Pokud vám výše psaná opatření situaci nezlepší, neváhejte se obrátit na nás. Pomůžeme vám vlhkost snížit uměle pořízením odvlhčovače vzduchu.

Kontaktujte nás a my vám poradíme.