Zajištění vhodné teploty, především v zimních měsících, je důležité nejen pro vytvoření příjemného prostředí pro život a pohyb lidí, ale je také nezbytné například při práci na stavbách. Při vytápění staveb jsou skvělým pomocníkem mobilní topidla, která nám poskytují značnou možnost varibility použití. V základním rozdělení existují tři možnosti vytápění:

  • naftová topidla
  • plynová topidla
  • elektrická topidla

Ze samotných názvů jednotlivých topidel vyplývá, jaké palivo nebo energie je k vytvoření tepla využívána. 

Naftová topidla 

Naftové patří mezi nejlevnější formy vytápění, ale při jejich výběru je potřeba zvážit, kam budet tento typ ohřívače nasazen. Dále je nutné zaměřit se na technologii spalování, a to přímého nebo nepřímého a dbát na dobrou ventilaci vytápěných prostor, neboť topidla při svém provozu spalují kyslík.

Naftová přímotopná topidla

Naftová přímotopná topidla se hodí k vytápění malých až středních dostatečně odvětrávaných stavebních celků. Tato topidla se používají předešvím tam, kde je třeba okamžité teplo. Jsou vhodná k lokálnímu vytápění, rozmrazování i jako doplněk při vysoušení zdiva. Naftová přímotopná topidla mají vestavěnou palivovou nádrž až na 16 h provozu, bez nutnosti napojení na externí nádrž. Proto se dají snadno převážet na stavbách, v dílnách i skladech. Tato naftová topidla se dají též napojit na termostat, který udržuje požadovanou teplotu v prostoru.

Naftová nepřímotopná topidla 

Nepřímotopná naftová topidla se používají především tam, kde je potřebné naprosto čisté teplo bez zplodin a používají se zejména při požadavku rozvodu teplého vzduchu flexibilním potrubím. Tato topidla obsahují výměník tepla a komín. díky čemuž je možno topidlo umístit ven, mimo vytápěný prostor, přičemž dovnitř vedeme teplý vzduch flexibilní hadicí, prodávanou jako příslušenství.

Plynová topidla 

Plynová přímotopná topidla jsou určená do menších a středních, dobře větraných prostor. Skvěle se hodí k vysoušení staveb při finálních úpravách interiérů - při malování, štukování, stěrkování apod. Plynové topidla se používají také ve skleníkách nebo při vytápění párty stanů při různých akcích (svatby, večírky, apod.). Typy GA je také možné napojit na externí termostat, který nasledně udržuje požadovanou teplotu v prostoru. 

Elektrická topidla

Elektrická topidla se využívají zejména při poruchách nebo odstávce topení. Jsou vhodná pro vytopení kanceláří a menších skladových nebo výrobních hal. Elektrická přímotopná topidla se skvěle hodí jako doplněk k odvlhčovačům vzduchu při vysoušení zdiva

V případě, že došlo ke značnému zvlhčení zdiva a hrozí trvalé poškození stavby (v kombinaci s mrazem, plísněmi atd.), je třeba použít razantnější řešení. Takovou situaci je třeba konzultovat s našimi odborníky, kteří jistě najdou ideální řešení vysoušení, ale také vám rádi pomohou s výběrem vhodného druhu topidla pro vytápění staveb.