Rosí se vám neustále v interiéru okna a zrcadla? Tvoří se na povrchu zdí nevzhledné mapy, skvrny, výkvěty solí a plísně? Pak se jedná o problém s vlhkostí, který může vést až ke vzniku zápachu v konkrétní místnosti a velkým tepelným ztrátám. Vlhkost se šíří pomalu a během několika let může zasáhnout podstatnou část objektu. Pokud nedojde k brzkému odstranění vlhkosti z podlah, zdí i celé stavby, může to vést i k daleko větším problémům.

Ohrožení našeho zdraví

Nadměrná vlhkost vzduchu s sebou nese i jistá zvýšená zdravotní rizika pro náš organismus. Ve vlhkém prostředí se totiž daří jak plísním, tak i roztočům. Tím se pak u člověka mohou projevit různé dýchací problémy, alergie, kožní problémy atd. Mezi nejohroženější skupiny patří děti a starší lidé, jejichž organismus se nedokáže účinně bránit.

Co stojí za vznikem vlhkosti?

Nejčastěji se zpravidla jedná o kondenzaci vodních par, špatnou údržbu domu (nedostatečné větrání a vytápění místností), nebo korozi původní hydroizolace. 

Stavební závady

Nejčastějším problémem bývá zatékání vody do objektu střechou. Mnohdy stačí porušení izolace v řádu několika centimetrů a problém je na světě. U tohoto problému je nutné přesné zjištění, kde přesně voda skrze střechu proniká, což může být obtížné.

Za vznikem může být i špatné těsnění kolem oken, kdy dešťová voda proniká malými škvírkami do bytu. V opačném případě ale mohou být na vině i nově vyměněná plastová okna, která jsou sice skvělým tepelným i zvukovým izolantem, ale brání proudění vzduchu v místnosti.

Další příčiny

 • poruchy instalace
 • vzlínavost a narušení základů
 • prosakování trhlinami nebo póry ve zdech
 • srážení vodních par
 • u novostaveb vlhké omítky a podlahový beton
 • různé havárie (např. prasklé vodovodní potrubí, vedení kanalizaci, vyplavení sousedy apod.)

Ať už je závada jakákoliv, je důležité ji odhalit a opravit co nejdříve. Zároveň je dobré přistoupit k vysoušení stavby, aby došlo k odstranění přebytečné vlhkosti.


Volejte na bezplatnou linku 800 195 244


Nevhodné užívání bytu

Největším zdrojem vlhkosti je sám člověk a jeho činnosti, které jsou spojené s vytvářením vodní páry v kombinaci s nedostatečným větráním a vytápěním. Vzniklá pára, kterou neodvětráme, kondenzuje a následně se vsakuje do zdí. To vede ke vzniku plísní, které se nejčastěji objevují v rozích, koutech a za nábytkem. K rozvoji plísní konkrétně přispívá například:

 • sprchování
 • vaření
 • sušení prádla v bytě
 • nadbytečné užívání zvlhčovačů vzduchu
 • přítomnost květin a jejich zalévání
 • akvária

Jak vysušit zdivo?

S nadměrnou vlhkostí pomohou odvlhčovače či vysoušeče. Ti nasají vlhký vzduch a následně ho ochladí na teplotu rosného bodu. Díky používání vysoušeče zdivo ztratí schopnost držet vodu. Tyto přístroje rovněž umí udržet hodnotu vlhkosti na předem nastavené hodnotě, takže zamezují kondenzaci par i následnému vzniku plísní. Pokud problém plísně v domě řešíte právě vy, neváhejte nás kontaktovat a rádi vám nabídneme řešení. 

odvlhčování přízemního prostoru rodinného domu systém pro odvlhčování zdí v obytném prostoru