vysoušení zdiva pomocí panelového tepelného systému


Volejte na bezplatnou linku 800 195 244


Zaplavení domu při povodních či přívalových deštích

Zaplavila váš dům voda při povodní nebo přívalových deštěch? Pak je potřeba vodu co nejdříve odčerpat a dům vysušit. Vysušit vlhké zdivo nebo se zbavit nežádoucí vlhkosti, případně plísní, nám pomohou vysoušeče - odvlhčovače

Odvlhčovače jsou zařízení sloužící pro snižování nadměrné vlhkosti vzduchu. Vysoušeče zároveň dokáží udržet určitou hodnotu vlhkosti na předem nastavené hodnotě a zamezují kondenzaci par a následnému vzniku plísní.

Dělíme je podle způsobu použití:

  • Kondenzační odvlhčovač - Kondenzační odvlhčovač slouží k vysoušení vzduchu v uzavřeném prostoru. Vlhký vzduch nasávaný ventilátorem je na výparníku ochlazen pod rosný bod, vodní pára kondenzuje a ve formě kapiček je odvedena do sběrné nádoby a odtud případně do odpadu.

  • Adsorbční odvlhčovač - Adsorpční odvlhčovač není svým výkonem závislý na teplotách v místnosti. Rotujícím válcem probíhají dva oddělené vzduchové proudy, v jednom je vzduch, který z přístroje vystupuje, vysoušen pomocí sorbentu (látky, která má schopnost zadržovat v sobě vodu), ve druhém je sorbent kontinuálně regenerován pomocí teplého vzduchu a spotřebovaná energie je získávána zpět jako teplo.

  • Horkovzdušné vysoušeče - Horkovzdušný vysoušeč díky přímému zdroji tepla zvyšuje teplotu vzduchu, a tím i jeho schopnost pohlcovat vlhkost, čímž dochází k odpařování vlhkosti z daného materiálu. Po naplnění vzduchu vlhkostí je třeba vyvětrat. Sálavý panel ohřívá přímo vlhké zdivo a vysouší tu část plochy, kterou ohřívá.

  • Infrapanely a topné panely - Infračervené panely a topné panely se hodí při dosoušení míst zasažených vodou. Také se používají pro lokální vysoušení ve velkých prostorách, chodbách a tam kde není možno zajistit stálou teplotu bez výměny vzduchu.

 

Vytápění prostoru pomocí mobilního externího topidla SOL 140 Vysoušení vlhkého zdiva pomocí tepelného systému HEAT panel MAX

Zatékání do domu střechou nebo pod okny 

  1. Pokud se vám vytváří nevzhledné "mapy" a fleky na stropě nebo pod ním, pravděpodobně půjde o poškozenou střechu. Zkontrolujte, zda nechybí střešní taška či není poškozená. Pokud ano, střešní tašky vyspravte vytumenovým tmelem nebo je vyměňte za nové.

  2. V případě vlhkých zdí mohou být na vině poškozené nebo ucpané okapy. Okapy prohlédněte, vyčistěte, narovnejte a případné praskliny opravte bitumenovým tmelem. Také vyzkoušejte, zda voda správně odtéká.

  3. Jestliže vám doma vznikají vlhká místa v okolí oken nebo balkonu, může být problém s okapem nebo špatně utěsněnou dlažbou. Parapet by měl mít spád směrem od okna. Pokud je příliš rovný, bude se na něm držet voda. Parapet vybourejte, u stěny ho podložte maltou a poté ho znovu připevněte. Dlažbu na balkoně utěsněte silikonovým nebo bitumenovým tmelem.

Poškozené vodovodní nebo odpadní potrubí 

Zeď ve vašem domě vlhne a praská v místech, kudy vedou vodovodní či odpadní trubky? Pak pravděpodobně došlo k jejich poškození a do zdi proniká voda z prasklin. V takovém případě je potřeba osekat omítku, vybourat zeď a část poškozeného potrubí vyměnit nebo vyspravit. K opravení trhlin použijte butylový tmel nebo bandáž s obsahem ocelového tmelu.

Po proniknutí nežádoucí vody do objektu je opravdu důležité začít okamžitě s vysoušením zdiva. Pokud se nehoda stane v zimních měsících, je důležité začít s vysoušením co nejdříve, ještě před tím, než začne mrznout. Hlavním důvodem je, že vlhké konstrukce vytvářejí tepelné mosty a kondenzovaná vlhkost následně vytváří plísně. Přirozenou cestou zdivo vysychá velmi dlouho. Pro lepší představu, klasická cihlová zeď z keramických dutinkových tvarovek vysychá až 3 roky.

Více informací o vysoušení vlhkého zdiva naleznete v článku Jak vysušit zdivo.