Příčiny vzniku vlhkosti

Abychom se mohli nadměrné vlhkosti účinně bránit, musíme zjistit hlavní příčinu jejího vzniku. Nadměrná nebo nedostatečná vlhkost vzduchu vzniká na základě různých faktorů nebo jejich kombinací. Zpravidla se jedná o kondenzaci vodních par, špatnou údržbu domu, nedostatečné větrání či vytápění místností nebo korozi původní hydroizolace. 

Dalším typickým důvodem vzniku nadměrné vlhkosti v budově je výměna původních oken za nová, plastová okna, která jsou sice skvělým zvukovým a tepelným izolantem, ale právě díky těmto přednostem brání proudění vzduchu, díky čemuž místnosti přestanou dýchat

Hlavní důvody vzniku vlhkosti

  • Vzlínavost a narušení základů
  • Prosakování pórů ve zdech
  • Prosakování trhlinami
  • Netěsnost vodovodního řádu
  • Srážení vodních par
  • Lidská činnost - sprchování, koupání, vaření, sušení prádla, ale také vytírání nebo samotné dýchání

Volejte na bezplatnou linku 800 195 244


Jak s vlhkostí zdiva bojovat? 

Pokud se vlhkost ve vašem domě již projevila, je třeba začít řešit situaci okamžitě. Existuje několik způsobů, jak s vlhkostí zdiva účinně bojovat. Základním pravidlem, jak bojovat s vlhkostí, je časté a správné větrání. S nadměrnou vlhkostí a s vysoušením zdiva ve vašem domě vám pomohou také vysoušeče vzduchu nebo odvlhčovače. Pokud se jedná o dlouhodobý problém a větrání vám nepomohlo, je nutné zvážit mechanické odstranění vlhkosti.

Větrání 

Úplným základem, jak bojovat s vlhkostí, je časté větrání. Větrání je možné zajistit okny, ventilátory nebo speciálními větracími systémy. Nejlepší je krátké, ale intenzivní větrání otevřeným oknem. 

Vysoušeče - odvlhčovače vzduchu 

S nadměrnou vlhkostí a s vysoušením zdiva ve vašem domě vám pomohou také vysoušeče - odvlhčovače vzduchu. Tato zařízení slouží pro snižování nadměrné vlhkosti vzduchu a zároveň dokáží udržet určitou hodnotu vlhkosti na předem nastavené hodnotě, čímž zamezují kondenzaci par a následnému vzniku plísní. Vysoušeče - odvlhčovače nasají vlhký vzduch, který následně ochladí na teplotu rosného bodu, čímž zdivo ztratí schopnost držet vodu. 

Mechanické odstranění vlhkosti

V případě dlouhodobého problému s nadměrnou vlhkostí, je nutné zvážit její mechanické odstranění. V takovém případě je vhodné obrátit se na odborníky, kteří vám poradí, jak na vysoušení zdí a jak se nadměrné vlhkosti nadobro zbavit. Při mechanickém odstranění vlhkosti půjde o různé stavební úpravy - odvodnění základů stavby, hydroizolace stěn, sanace zdiva, apod.

Elektrofyzikální odstranění vlhkosti 

Princip elektrofyzikálních metod odstraňování vlhkosti zdiva spočívá v tom, že se za pomoci elektrického proudu snažíme obrátit (přesměrovat) směr toku molekul vody z vlhkého zdiva mimo budovu. Základní elektrofyzikální metodou vysoušení staveb je například elektroosmóza.

Mikrovlnné odstranění vlhkosti 

Jedná se o metodu jednorázového vysoušení vlhkého zdiva, kdy se molekuly vody přejímáním energie mikrovlnného pole rozkmitají, třením vzniklé teplo zahřívá zdivo a voda se odpařuje.

Pomocníci s vysoušením vlhkého zdiva 

Při vysoušení zdiva nám mohou účinně pomoci, již výše zmíněné, vysoušeče - odvlhčovače. Vysoušeče - odvlhčovače dělíme podle způsobu použití:

  • Kondenzační odvlhčovače
  • Adsorbční odvlhčovače
  • Horkovzdušné vysoušeče
  • Infrapanely a topné panely
Vysoušení podlah pomocí systému od firmy HEAT Vysoušení zdiva pomocí komplexního trubicového systému